איך מחשבים מסלול מחדש?!

אלימות במשפחה זה מגיע לתודעה שלנו דרך ערוצי התקשורת והרשתות החברתיות. לעיתים בטפטוף ולעיתים זה בא בגלים. אחד החששות הגדולים בהתמודדות עם הבידוד החברתי בתקופת וירוס הקורונה היה הנושא של אלימות במשפחה שעולה כאשר יש רקע קודם. כולם סגורים בבתיהם, החשש והחרדה הכלכלית מעלה את המתח והכל גם כך רגיש ונפיץ. כולנו נסערנו לאחרונה מסיפורה של מיכל סלה ז"ל שנרצחה ע"י בעלה בתכנית עובדה פגשנו את אחיותיה וחברותיה הטובות שתיארו את הקושי בכך שלא ידעו. כי מיכל לא שיתפה. בעקבות המקרה אחויותיה הקימו את פורום מיכל סלה (ע.ר)

ואז הגיע הרצח הנורא של  מאיה ווישניאק ז"ל שנרצחה ע"י בן זוגה. והסביבה , בני המשפחה והחברות לא ראו את זה מגיע. האמנם? האם יש משהו שנוכל לעשות? האם יש סימנים ונורות אדומות שנדלקו. עד כמה אנחנו יכולים להיות מעורבים ועד כמה נוכל להתערב כדי לשנות את המצב? 

באתר של "פורום מיכל סלה" הגדילו לעשות העלו נקודות חשובות  איך את יודעת? חמישה תמרורי אזהרה בזוגיות

כשאנחנו שומעים על אלימות במשפחה מיד עולה לנו אסוציאטיבית אלימות בין בני זוג ואלימות של הורים כלפי ילדיהם ואז הגיע לידי הספר הזה "מחשבת מסלול מחדש" שכתבה אילנית פרידמן. אילנית פרידמן, נשואה ואמא לארבעה.

רוב שנותיה עובדת אילנית עם ילדים בגילאים שונים ובעיניה כולם מיוחדים.

כיום היא מקדישה את חייה והעלאת המודעות על נושא האלימות שמגיעה מהילדים כלפי הוריהם, על הצורך בשינוי תפיסתי וראיית המרחב כולו.

הקו המנחה אותה הוא אהבה ונתינה.


הספר שכתבה אילנית זועק את מה שמסתבר שלכולנו קשה לשמוע.

האלימות במשפחה שאף אחד לא מדבר עליה.

וכשמישהו מדבר עליה זה מגיע ממקום של ביקורת , של האשמה ושל חוסר אונים. אלימות של ילד כלפי הוריו. כך קוראים לזה אין לזה שם אחר ואי אפשר ליפות את זה בשום צורה. 

בכובעי כמדריכת הורים אני נפגשת בהתקפי זעם של ילדים עם או בלי ADHD ובהתמודדויות לא פשוטות של הורים בתוך סיטואציות מאתגרות. אך הסיפור הזה- האלימות הזו שאף אחד לא מדבר עליה היא הנושא שלי היום. האלימות הזו שאינה מדוברת, זו שאין לה במה בתקשורת וברשתות החברתיות, זאת שמפחדים להסתכל עליה ולא מעזים להודות שהיא שם. זו שגורמת לך כהורה לשאול את עצמך מה אתה לא עושה נכון? זו שמעלה את רגשות האשמה לרמה שלא הכרת.

זו שקשה לאבחן ולכן אין לה מענה מקצועי ברור. האלימות הזו שבהיעדר מענה מתאים לילד ולהורים הולכת ומחמירה , פוצעת ופוגעת בכל בני המשפחה. 

אילנית כתבה וחשפה בספר את הסיפור .

אילנית מצליחה להעביר את הטלטלה הרגשית בצורה שמעוררת הזדהות. חוויתי את התסכול וחוסר האונים.

אין ספק שמדובר בספר חובה להורים, לאנשי חינוך ולאנשי מקצוע. כל אחד יכול וראוי שימצא בו את עצמו ויקבל תובנות על דרכי תמיכה והתנהלות שונות כאשר נתקל בסיטואציה דומה.

אני רואה  בכך את השליחות של הסופרת להכניס אותנו לעולם פרטי, סודי , לא מדובר. שכמוהו כמו כל סיפור של אלימות במשפחה הסימנים השקטים גורמים למי שמעורב להסתגר, להתבייש, לחוש אשמה, ולהסתיר מהסביבה. והסביבה נוטה להתרחק באופן טבעי כשמה שעומד מולה זה אדם סגור שלא משתף...

מן מעגל סגור שאין נכנס ואין יוצא.

סיפור על הורים שהצליחו לפרוץ את המעגל ולשתף את הסביבה הקרובה והסביבה המקצועית.

כולי תקווה שמי שיקרא את הספר וחווה מקרה דומה של אלימות יקבל מכך הכוונה ואומץ לפנות ולשתף. לא קלה היא הדרך ורצופה טלטלות אך המטרה חשובה וכל עוד אתם צועדים בכיוון הנכון בכל יום אתם עושים עוד צעד הרחק מהמעגל ההוא ומתקרבים לריפוי.

אם משהו ממה שנכתב כאן פוגש אתכם בנקודות מוכרות וכואבות בהתמודדות שלכם או של יקירכם - יש מה לעשות. תמיד ישנה ברירה - הבחירה בידכם. 

לאחרונה יצאה אילנית עם הרצאה שחושפת את נקודת מבטה האישית. היא מעלה לדיון דברים עליהם איש לא מדבר. ברגישות ובעדינות, היא פוקחת את עיני המשתתפים ומסבירה עד כמה חשוב שלגורמים הנכונים תהיה את היכולת לזה לזהות, להבחין ולאבחן נכון , שתהיה להם היכולת לגשת למקרים אלו במשנה זהירות ואף לתת תשומת לב ומענה מקיף ורב מערכתי לטובת המשפחה ככלל , ההורים והילד , הילדים בפרט. אילנית פתחה גם את קבוצת הפייסבוק אילנית פרידמן "מחשבת מסלול מחדש" לטובת הנושא הכל כך חשוב הזה.


אני משתפת אתכם כדי להגיע אליכם הביתה. כדי לומר לכם שזה בסדר שאתם לא יודעים הכל. לומר לכם שאם הרגשתם את האגרוף הזה בבטן - פיזית או רגשית , אם כל הנורות האדומות זועקות אך אינכם יודעים למי לפנות. אם הבושה הביקורת ותחושת האשמה מכוונת אתכם. עצרו! תבדקו שוב. תקראו את הספר, תלכו לשמוע את סיפורה של אילנית בהרצאה. תפנו אליה בפרטי, תפנו אלי, זה תפקידי המקצועי וזו השליחות שלי לסייע ולכוון. תצאו מהמעגל הזה! אתם לא לבד!


בנימה אישית - אילנית היקרה תודה! אלפי תודות! על שהעזת למרות ועל אף הקושי לספר את הסיפור , לחשוף אותנו לעולמך. תודה על השליחות. והלוואי ונציל בזכותך נפשות.


ליעוץ הדרכת הורים מותאמת - פנו אלי .אילנה כהנא 053-5453350, ilanacahana.horut@gmail.com


לסיוע - חייגו 118 למוקד משרד הרווחה. פנו לאנשי מקצוע לקבלת עזרה והכוונה. בכל שלב זה אפשרי. אם זה רק התחיל ואם זה כבר נסחב שנים - יש דרך לשנות את המסלול הזה.  לרכישת הספר - לחצו כאן אילנה כהנא

הורות באחריות

יעוץ והדרכת הורים מתמחה בADHD | אימון אישי 053-5453350

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Tumblr Social Icon
  • Instagram